Umíte si správně nastavit zpětná zrcátka?

Sdílejte:

Pracovní ráno, jako každé jiné, ženu se do práce po dálnici. Opět je asi milion aut na silnici a já se mezi ně cpu rychle a zběsile, abych nepřišla pozdě na pracovní setkání. V globálu se dá říci, že jsem dynamická a dobrá řidička, takže mi takové kousky nedělají žádné problémy. Až najednou po mně někdo hlasitě a zdlouhavě vytrubuje, když se chci přeřadit do rychlejšího pruhu. Ksakru, mrtvý úhel! Chvíli jsem normálně nedýchala, protože jsem se do toho pruhu zařadila a stačil by možná centimetr, aby bylo po hezkém pondělí…

V duchu jsem si říkala – taková školácká chyba, jak se mi to mohlo stát? Vždyť si dávám pozor na tyto věci a teprve po chvilce uvažování mi došlo, že jsem si v autě posouvala sedadlo o něco dopředu, protože jsem měla na nohou boty na vyšších podpatcích než jindy a na zrcadla jsem prostě pozapomněla. Vždyť jsem se v zásadě posunula pouze o jednu úroveň a zrcadla se mi během jízdy zdály v pořádku, ale ve skutečnosti tomu tak nebylo. Pan z bílé Octavie kombi, což tak po mně troubil, si tedy musel zanadávat – dokonce mi uštědřil „milý“ pohled z okénka do okénka, když mě později obíhal. Měli jste ho vidět, když spatřil, že jsem žena a blondýna, ta jeho artikulace se dala hravě číst i při rychlosti 100 km / h 🙂

V každém případě to bylo pro mě ponaučení, abych si na zrcadla dávala větší pozor. Každý se učí na vlastních chybách, jenom já po deseti letech řízení 🙂 Ale schválně, víte si správně nastavit zpětná zrcátka tak, že v nich nemáte žádný mrtvý úhel? Většina řidičů si nastavuje zrcadlo tak, že ve vzpřímené poloze za volantem chce vidět v zrcadle bok vlastního auta. Správně nastavené zrcadlo by však mělo být vychýlené více do boku, abyste viděli obrys vlastního auta až tehdy, když se nahne mírně do boku. Na dálnici a ve městě je důležité eliminovat mrtvý úhel vychýlením zrcadla směrem od auta. Speciálně tvarované asférická zpětná zrcátka problém mrtvého úhlu odstraňují pouze částečně, proto je nastavení důležité v každém typu auta.

Dbejte na to, abyste měli své auto stoprocentně pod kontrolou. Jenom tak se budete cítit bezpečně a jako zodpovědný řidič neohrozíte nikoho ve svém okolí.

Do brzkého psaníčka,

Vaše adminka 🙂

Sdílejte:
Kluci a holky z Bausch + Lomb

Jsme tým. Fascinují nás lidské oči. Máme rádi čočky a vše kolem nich. Pracujeme pro Bausch + Lomb. A snažíme se pomáhat a radit všem, kdo milují kontaktní čočky stejně jako my.