Usazeniny

Sdílejte:

Usazeniny jsou vrstvy určitých látek, které se na čočkách usazují ze slzného filmu nebo z okolního prostředí. Většinou způsobují hlavně nepohodlí při nošení kontaktních čoček a při větším výskytu jsou známkou nesprávného nošení kontaktních čoček. V některých situacích mohou vést i k závažnějším obtížím, jsou ukazatelem snížené hygieny.

Dělí se podle látek, které se na povrchu čoček usazují:

  • Proteinové usazeniny – usazeniny na kontaktních čočkách proteinového původu jsou původem bílkovinný odpad z oka, který se přes slzný film dostává na kontaktní čočku a ukládá se na ní. Na kontaktní čočce jej můžeme pozorovat jako drobné bílé částečky nebo při velkém znečištění čočky jako bílý povlak.Při každém dalším nasazení čočky do oka a jejím nošení se na čočku ukládá více a více proteinových usazenin, které po nějaké doběovlivňují kvalitu materiálu kontaktní čočky a degradují ho. To je jeden z důvodů, proč by měsíční čočka měly být nošena opravdu pouze měsíc.
  • Anorganické usazeniny – anorganické usazeniny jsou nejčastěji prachové částice či jiné nečistoty na kontaktní čočce. Správným čištěním je z čoček však vždy snadno odstraníte.
  • Mykotické usazeniny – plíseň na čočkách, z nedokonale vyschlého nebo nepravidelně měněného pouzdra.

Dalšími jsou usazeniny vzhledu rosolovitých bulek, které jsou spíše vzácné, vyskytují se hlavně u čoček s vyšším obsahem vody. Jsou tvořeny tukem a vápníkem, značí nevhodný režim péče – dlouhé nošení čoček. Nositel čoček si může všimnout zvýšeného nepohodlí při nošení čočky nebo želatinových žmolků na povrchu čočky.

Sdílejte:
Kluci a holky z Bausch + Lomb

Jsme tým. Fascinují nás lidské oči. Máme rádi čočky a vše kolem nich. Pracujeme pro Bausch + Lomb. A snažíme se pomáhat a radit všem, kdo milují kontaktní čočky stejně jako my.