Vše o laserové operaci očí – v čem spočívají jednotlivé operační metody a jak se se liší?

Sdílejte:

Co byste měli vědět, než půjdete pod laser? A je skutečně laserová operace lepším řešením než kontaktní čočky? Operačních metod vztahujících se k operaci očí je v zásadě několik.

Asi nejpoužívanější operační metodou využívanou k refrakci oka je tzv. metoda PRK (Photorefractive keratectomy – fotoreaktivní keratomie). Dále se využívá No Touch (nebo také No Touch Trans PRK) , LASEK (Laser Epithelial Keratomileusis), LASIK (nejbezpečnější metoda), EpiLASIK, NEOLASIK a ReLEX SMILE.

PRK (Photorefractive keratectomy – fotoreaktivní keratomie)

Tato technika se používá od 80. let minulého století a jedná se o nejstarší . Epitel rohovky je odstraněn pomocí chirurgického nástroje, případně se k tomu používá tzv. kartáčku. Samotný zákrok trvá několik minut (v případě operace obou očí se operuje každé oko zvlášť).

Po laserové modelaci rohovky musí být oko kryto kontaktní čočkou. Jedná se o vcelku bolestivý zákrok, kdy je třeba počítat s tím, že oko bude velice bolestivé přibližně následujících 3-5 dní a bude mít jako kdyby zamlžený zrak.

V těchto dnech po operaci se vidění rychle zlepšuje a pacient začíná, i když někdy vidí jedno oko lépe o něco dříve než druhé. Zhruba tak po týdnu odezní bolesti úplně.

Laserový zákrok PRK je vhodný pro odstranění nižšího stupně očních vad (redukce o pár dioptrií). Lékaři tuto metodu nejčastěji doporučují z důvodu nedostatečně silné rohovky, kdy je práve síla rohovky skutečně limitujícím faktorem (průměrná síla rohovky je 500-600 tisícin milimetru).

A také proto, jelikož tato operace patří k nejlevnějším laserovým operacím. Na některých klinikách z důvodů celosvětově neuspokojivých výsledků však zákrok nedoporučují pro odstranění dalekozrakosti (špatné vidění na blízko) a astigmatismu. Operační metoda PRK také není vhodná pro pacienty, kteří mají zvýšené nároky na vidění za šera a zhoršených světelných podmínek.

Sdílejte:
Kluci a holky z Bausch + Lomb

Jsme tým. Fascinují nás lidské oči. Máme rádi čočky a vše kolem nich. Pracujeme pro Bausch + Lomb. A snažíme se pomáhat a radit všem, kdo milují kontaktní čočky stejně jako my.