Vyšetření u očního lékaře – mohu nosit čočky?

Sdílejte:

Kontaktní čočky dokáží korigovat většinu zrakových vad, včetně dalekozrakosti, krátkozrakosti nebo astigmatizmu. I proto se stávají stále více oblíbenějšími. Mnozí z nás, kteří máme problémy se zrakem a nosíme brýle, se ale ptáme: Mohu nosit kontaktní čočky? Existují rizika, při kterých se nošení kontaktních čoček nedoporučuje?

Obecně také tady platí, že nejlepším rádcem je lékař. Ten během vyšetření zraku odborně rozhodne o optimálním způsobu, jak korigovat dioptrické vady. Kromě dioptrie vám změří také zakřivení rohovky, aby vás čočka v oku netlačila, nebo aby v něm neplavala. Při korekci krátkozrakosti, dalekozrakosti nebo astigmatizmu, jsou kontaktní čočky velice vhodné. Pokud člověk trpí vážnější oční chorobou, nebo dokonce vícero chorobami, je na zvážení lékaře, zda mu doporučí čočky nosit nebo nenosit.

Kontaktní čočky dnes může nosit téměř každý, a to bez omezení věku a typu oční poruchy. Čočky mohou nosit dokonce i děti. Lékaři je doporučují zejména proto, že ve srovnání s brýlemi méně zhoršují zrak. Základní podmínkou je, abyste měli zdravou rohovku a čočku dobře snášeli. To je však u většiny populace běžné.

Lékaři mohou nedoporučit nošení kontaktních čoček zejména tehdy, když je oko podrážděné, zarudlé nebo poraněné. Stává se, že lékaři radí nenosit čočky i v jiných případech. Velice výjimečně třeba během užívaní antikoncepce, protože některé antikoncepční přípravky mohou způsobit dráždění spojivek. Takovéhle případy jsou ale velice ojedinělé a nutno je konzultovat se svým očním lékařem.

Sdílejte:
Kluci a holky z Bausch + Lomb

Jsme tým. Fascinují nás lidské oči. Máme rádi čočky a vše kolem nich. Pracujeme pro Bausch + Lomb. A snažíme se pomáhat a radit všem, kdo milují kontaktní čočky stejně jako my.