Zavíráme oči před handicapovanými?

Sdílejte:

Mnozí si to ani neuvědomujeme, ale když zpozorujeme handicapovaného člověka, často odvracíme zrak, někteří možná i na pár vteřin zavřou oči. Je to podvědomý reflex nebo jen nechceme vidět to, co se nás až tak netýká? V tomhle případě jde „jen“ o oční kontakt, ale jaký můžeme čekat postoj většiny lidí při tématu zaměstnávání občanů se zdravotním postižením? Realita je taková, že je to stále tabu. Škoda, mohli bychom tak pomoci mnoha lidem.

Přináším jeden příběh ze Slovenska. Do 31. března 2011 jsou všechny podnikatelské subjekty povinné nahlásit za předchozí kalendářní rok plnění povinnosti o zaměstnávání občanů se zdravotním postiženým, nebo zadáním zakázky na jejich výrobky či služby. Otázkou je, jaké číslo podnikatelů to bude letos, protože v minulosti se našli i tací, kteří to prostě ignorovali. Za loňský rok to bylo až 235 zaměstnavatelů! To znamená, že 235 hendikepovaných lidí nedostalo ani jen šanci a možná na ni čekají již dlouhou dobu. Měla jsem možnost vidět jednoho z nich – Zoltána Szárka, kterému se této šance dostalo a jeho radost byla veliká a upřímná. Těšil se, že se alespoň jako tak začlení mezi nás „normálních“ a že na pár hodin v týdnu bude užitečný svojí přítomností. I když to jsou jen běžné administrativní práce, dělá je s nasazením a radostí, protože se cítí plnohodnotný. Jeho dosavadní osobní zkušenosti byly, že si jako handicapovaný nedokázal najít práci. Nejdůležitější pro něj je najít jistotu a porozumění, které díky této práci našel.

Ptám se tedy – proč nemůže být takových lidí víc? Neboť jsou na vině špatné zákony? Pravdou je, že v zákoně o službách zaměstnanosti č. 5/2004 uvádí, že zaměstnavatel, který zaměstnává nejméně 20 zaměstnanců má povinnost zaměstnávat občany se zdravotním postižením. Čili co není povinné, neudělám? Někdo dokonce ignoruje i to, co povinné je. No těším se, že se najdou společnosti, které se zákonem neřídí v jiném významu. Jednou si z nich je i Bausch & Lomb na Slovensku, která si tento závazek splnila zaměstnáním Zoltána i zadáním zakázky – produkce pohlednic a hliněných srdíček při příležitosti MDŽ z chráněných dílen. A to i přesto, že má méně než 20 zaměstnanců. Dobrou zprávou je, že stejnou aktivitu plánuje v dubnu i v Čechách. Škoda jen, že není více takových společností, které nezavírají oči před handicapovanými lidmi. No pokud budeme tuto myšlenku šířit dál, možná nás výsledek naší práce mile překvapí.

Vaše adminka

Sdílejte:
Kluci a holky z Bausch + Lomb

Jsme tým. Fascinují nás lidské oči. Máme rádi čočky a vše kolem nich. Pracujeme pro Bausch + Lomb. A snažíme se pomáhat a radit všem, kdo milují kontaktní čočky stejně jako my.