Zbavte se brýlí a čoček… ale proč?

Sdílejte:

V dnešní době jsme pod neustálým tlakem reklamy nabízející všechny možné produkty a služby – kromě jiného i laserové operace očí.  Hitem letošní sezóny se pak stalo provádění těchto chirurgických zákroků za velmi nízkou cenu. Reklama už ale nezmiňuje možná rizika a negativní aspekty těchto invazivních zákroků. Každý by si proto měl podobný zákrok dobře rozmyslet.

brýle, čočky

Oční optika, optometrie a oftalmologie – spojené nádoby

Obory, které se zabývají korekcemi očních vad bývají velmi často propojeny. Jde o velmi dynamicky se rozvíjející odvětví, která pacientům přináší, díky rychlému rozvoji technologií, i mnohá nová řešení. Ta se týkají nejen vyšetření zraku, ale také výběru a doporučení vhodné pomůcky či postupu. Společným cílem je péče o zrak, která se docílí nejen odborným výkonem služeb ve zdravotnictví, ale také moderními léčebnými postupy a zdravotnickou technikou.

Oko jako jedinečný smyslový orgán

Oko zprostředkovává přes 80% informací z našeho okolního prostředí – proto je tak důležité ho chránit a předcházet případným problémům včasnými a pravidelnými kontrolami u očního lékaře.

Módní trendy vládnou i světu oční optiky, což úzce souvisí s rozvojem technologií a veškerými možnostmi, které nabízejí. Nejběžněji používanou optickou korekční pomůckou jsou brýle, které se často stávají i módním doplňkem.

Kontaktní čočky se staly moderní korekční pomůckou relativně nedávno, a proto je nutné, aby jejich nositelé dodržovali zásady správného nošení a procházeli pravidelnými kontrolami na odborných pracovištích a aby měli, v případě, že budou muset vysadit nošení očních čoček, brýle k dispozici jako náhradní řešení.

Mikrochirurgický zákrok – ano či ne?

Nejnovější možností korekce očních vad jsou mikrochirurgické zákroky – ať už mají implantační charakter nebo jde o laserové refrakční zákroky. Tyto mohou být řešením pro pacienty s komplikovanějšími očními vadami, nicméně, vždy by měly být důkladně zváženy a využity pouze v těch případech, kdy korekce zraku běžnými optickými pomůckami není možná.

I při použití nejmodernější technologie jde vždy o zákroky invazivní. Je tedy potřeba se vždy rozhodnout na základě reálných přínosů a rizik, se kterými by měli být klienti seznámeni. Záleží především na věku klienta, na typu oční vady a jak se v čase rozvíjela.

Některé odborné články na téma laserových operací lze nalézt na webu České kontaktologické společnosti.

Na závěr pár postřehů:

  • Brýle jsou léty prověřenou, bezpečnou a neinvazivní korekční pomůckou a mohou být i módním doplňkem, který spoluvytváří vaši image
  • Pokud vám brýle přece jen vadí, noste oční čočky a s brýlemi je střídejte
  • Hlavní výhoda brýlí a kontaktních čoček? Můžete je kdykoli sundat a odložit. Vaše oči si tak mohou odpočinout. Operační zákrok naproti tomu představuje změnu trvalou.
Sdílejte: