Zima a kontaktní čočky

Sdílejte:

Chystáte se trávit zimní dovolenou či prázdniny na horách? Víte, jak si v zimním období chránit zrak před ostrým sluncem a proč lyžaři preferují kontaktní čočky? Důvody se dozvíte v našem článku.

Lyžování a kontaktní čočky? Ano!

Kontaktní čočky, zvláště při zimních sportech, mají mnoho výhod. Zmiňme tedy alespoň některé z nich:

  • Ostré vidění – oproti brýlím, kontaktní čočky neomezují vidění ani při rychlé jízdě a umožňují lyžaři periferní vnímání. Některé čočky mají tzv. asférickou plochu, která pomáhá uživateli v ostrém vidění i při zhoršených světelných podmínkách – tyto čočky jsou vyhledávání především aktivními lyžaři.
  • Volnost pohybu – kontaktním čočkám nevadí, nasadíte-li si přes hlavu lyžařskou helmu a brýle, navíc se vám nikdy nezamlží ani nezamrznou.
  • UV ochrana – pokud používáte kontaktní čočky s UV filtrem, chráníte své oči před prudkým a agresivním zimním sluncem, které dokáže zraku velmi uškodit
  • Bezpečnost – při pádu se vám kontaktní čočky, na rozdíl od brýlí, nerozbijí
  • Finanční důvod – nákup čoček je finančně výhodnější než investice do speciálních lyžařských brýlí, které dokáží korigovat některé oční vady

Chraňte si oči

V zimních měsících bývá vzduch poměrně suchý, a pokud jsou vaše oči vystaveny prudkému slunci, chladu či ostrému větru, případně rychlým změnám teplot – při přechodu z chladného prostředí do teplé místnosti, pak trpí.

V důsledku teplotních rozdílů dochází ke zvýšenému odpařování slz a osychání povrchu oka. Projevuje se nepříjemnými pocity dření v oku. Řešením jsou zvlhčující roztoky, případně čočky obsahující zvlhčující složky – jedním z nich jsou i kontaktní čočky Biotrue Oneday, které jsou bezúdržbové – ráno je nasadíte a večer jednoduše vyhodíte.

Naopak, nadměrně slzet můžete při mrazivých dnech, kdy teploty klesají pod bod mrazu, případně vane chladný vítr. Jednou z možností je použití speciálních ochranných brýlí, které vaše oči s kontaktními čočkami ochrání.

Slunce na horách je velmi agresivní – odráží se totiž od bílé plochy sněhu a odpovídá intenzitě záření podobné jako při sváření obloukem. Dokáže vážně poškodit povrchové vrstvy rohovky a spálit jí. Je proto nezbytně důležité používat při zimních sportech dostatečně přiléhající ochranné sluneční brýle, které chrání zrak před koncentrovaným slunečním zářením.

Nevíte si rady?

Pokud si nejste jisti, který typ očních čoček zvolit, doporučujeme navštívit nejbližšího očního specialistu, který vám s výběrem rád poradí.

Hledáte-li vhodné kontaktní čočky pro zimní sporty – určitě se o tom nezapomeňte zmínit a ptejte se na všechny možnosti, které čočky pro toto využití poskytují.

 

Sdílejte: